Mõttemustrite muutmine

Sinu mõttemustrid võivad mõnikord moonutada seda, kuidas sa maailma näed, ning aidata kaasa vaimse tervise probleemide tekkele. Õpi samme, mida saad astuda, et ümber kujundada mõtted, mis avaldavad su elule negatiivset mõju.

Sinu mõtted kujundavad seda, kuidas sa ennast näed ja koged ümbritsevat maailma. Need aitavad sul mõista, mis sinu ümber toimub, tuvastada oma vajadusi, märgata võimalikke ohte ja teha otsuseid.

Sinu mõtted ei pruugi alati olla maailmast täpne peegeldus, isegi kui need tunduvad väga reaalsed. Need võivad muutuda kallutatuks ja olla mõjutatud minevikus kogetud sündmustest. Kui mõtlemine muutub kallutatuks, võib see mõjutada sinu hinnanguid ja otsuseid, mis võib elus raskusi tekitada.

Mis on kallutatud mõttemustrid?

Kallutatud mõttemustrid on kogum mõtteviise, mis võivad põhjustada probleeme sinu elus ja avaldada negatiivset mõju vaimsele tervisele. Psühholoogid nimetavad neid mõttemustreid “kognitiivseteks moonutusteks”. Kallutatud mõttemustrid panevad sind reaalsust nägema ebatäpsel ja liialt negatiivsel viisil. Kuigi kõik mõtlevad aeg-ajalt selliselt, võivad need mustrid ajapikku tugevneda ja põhjustada ärevust, langetada meeleolu, tekitada pingeid suhetes ja viia teiste väljakutsete ja komplikatsioonideni. Psühholoogid on leidnud, et kallutatud mõttemustrid mängivad olulist rolli paljude vaimse tervise häirete kujunemisel.

Inimesed arendavad sageli neid kallutatud mõttemustreid vastusena stressirohketele või traumaatilistele kogemustele. Mida pikemad ja tõsisemad on need kogemused, seda tõenäolisem on, et need mõttemustrid kujunevad.

Kas sa saad oma mõttemustreid muuta?

Mõtted tekivad sageli automaatselt ja sa ei pruugi neist alati teadlik olla. Aja jooksul võivad need muutuda nii tugevaks, et sa ei pruugi mõista, et sul on võime neid muuta, ja usud, et asjad lihtsalt on nii, nagu nad on. Hea uudis on, et on olemas võimalusi, kuidas oma mõttemustreid muuta viisil, mis vähendab stressi ja toetab vaimset tervist.

Protsessi, kus tuvastatakse probleemsed mõtted, seatakse need kahtluse alla ja seejärel muudetakse, nimetatakse kognitiivseks ümberkujundamiseks. See on võimas vahend vaimse tervise haldamiseks, kuna see aitab mõista, et sinu esialgsed järeldused on sageli vaid üks võimalik seletus toimuvast. See aitab sul jääda uudishimulikuks oma mõtete suhtes, läheneda väljakutsetele paindlikumal viisil ja reageerida neile tõhusamalt.

Kuidas oma mõtlemist ümber kujundada?

Õppides oma mõtlemist ümber kujundama, saad olukordi näha erinevatest perspektiividest, mis aitab teha teadlikumaid otsuseid. Sa saad oma mõtteid ümber kujundada igal ajal, kasutades lihtsaid tehnikaid. Kui sinu mõttemustrid avaldavad negatiivset mõju sinu vaimsele tervisele, võib olla kasulik õppida neid mustreid ümber kujundama terapeudi toel. Siin on mõned sammud, mida võid astuda, kui soovid oma mõtlemist ümber kujundada:

Märka oma mõttemustreid

Esimene samm oma mõttemustrite ümberkujundamisel on teadlikult jälgida oma mõtteid. Oma mõtete jälgimine võib olla keeruline, kuid see muutub kergemaks harjutamisega. Küsi endalt, milliseid lugusid sa räägid endale olukorra kohta, milles sa oled. Uuri, kuidas erinevat tüüpi mõtted võivad mõjutada seda, kuidas sa end tunned. Kasulik on tutvuda tavaliste mõttemustritega, mis võivad inimestel probleeme tekitada.

Mõned inimesed leiavad, et teadveloleku harjutused aitavad neil oma mõtetega kontakti saada. On oluline oma mõtteid märgata ilma nende üle kohut mõistmata. Pea meeles, et sa ei pea tundma end halvasti, kui sul tekib mõte, ja sina kontrollid, kuidas sa oma mõtetele reageerid.

Koguge tõendeid oma mõtete kohta

Kallutatud mõttemustrid annavad sulle ebatäpse pildi ümbritsevast maailmast. See tähendab, et sinu mõtted olukorra kohta ei pruugi peegeldada seda, mis tegelikult toimub. Kui oled mõtte tuvastanud, võrdle seda olukorra faktidega. Küsi endalt, kas leidub tõendeid, mis toetavad seda mõtet, või tõendeid, mis seda ei toeta.

Otsi alternatiivseid seletusi

Kui oled kaalunud mõtte poolt ja vastu olevaid tõendeid, mõtle, kas leidub alternatiivseid mõtteid, mis sobivad olukorraga paremini. Näiteks kui su sõber on tavalisest vaiksem, võib olla, et ta on lihtsalt väsinud või mures millegi üle, mis ei ole sinuga seotud.

Kuidas terapeut saab aidata

Kallutatud mõttemustrid võivad olla raskesti äratuntavad, kui sa ei tea, mida otsida. Terapeut saab sind toetada nende mustrite muutmisel, kasutades teaduspõhiseid teraapiaid, mis aitab kognitiivsete moonutustega tegeleda. Leides õige lähenemise ja tuge, on mõttemustreid võimalik muuta ning parandada nii vaimset tervist kui ka igapäevaelu kvaliteeti.