Kogemusnõustamine

Kogemuskaar on turvaline koht, kus jagada oma lugu ja kogemust, saada toetust ja kogeda meelerahu. Mina kogemusnõustajana saan olla toeks nii vähipatsientidele kui nende lähedastele ja kõigile neile, kes on oma elus pidanud läbi tegema elumuutvast diagnoosist tingitud elumuutuse. Olen läbi oma haiguse nüüd mitmete kogemuste võrra rikkam ning tugevam kui kunagi varem. Elan ja tunnen rõõmu igast uuest päevast ning soovin seda positiivsust jagada ka teiega armsad kaasteelised.

Oma lugu

Meil kõigil on oma lugu, omad mured ja traumad, rõõmud ja taastumislood. Kuid mõnikord on tunne, et vajaksime kõrvale kedagi, kellega jagada läbielatut, kes kuulaks, ei annaks hinnanguid, toetaks ja mis ehk kõige olulisem, mõistaks. Minu kogemuslugu saad lugeda siit. Mina mõistan ja võin olla Sinu kõrval kui seda vajad.

Meie meeled

Kõige olulisem nõustaja töös on kuulamine. Kõlab uskumatult, kuid inimestel ei olegi tihti võimalik oma murest kellegig rääkida. Hirm et neid ei mõisteta, usalduskriis või siis lihtsalt ei soovita oma lähedastele või sõpradele koormaks olla, põhjuseid on erinevaid. Jagamisest või mahalaadimisest saab aga alguse tervenemine ning seega olen ma valmis ulatama oma abikäe ja alustuseks lihtsalt kuulama.

Näha oma silmaga, kuidas inimesed avanevad, nende usaldus elu vastu tõuseb ning silma süttib sära, on midagi tõeliselt hinge liigutavat. Olenemata teema raskusest, kogen mina kogemusnõustajana oma töös kergust. Kergust just hinges, sest kõik mis on seotud aitamise, toetuse ning lootuse jagamisega lihtsalt annab nii palju hingele.

Nii nagu kokk, kes peab oma toitu maitsma, nii ka kogemusnõustaja teab väga hästi mis maitsega on see supp, mille elu talle kokku keetis. Maitsemeeled mängivad meie elus suurt rolli, sest kui toit on maitsetu, tundub terve elu üks hall maitsetu mass olevat. Elu tuleb aga nautida nagu ühte head rooga, mille valmistamises oled peakokka rollis aga sina ise, kes loob retseptid, valib koostisosad ning seisab hea selle eest, et tulemus oleks nauditav. Kogemusnõustajana, saan aidata sul retseptivihikut koostada ja jagada mõningaid häid kokandusnippe, kuid lõpliku valiku teed siiski sina ise. Sina oled oma elu peakokk.

Meie meeled võivad olla tööl hajeli, moondunud lõhnataju ei anna aegsalt märku riknenud suhtest või on haigus meist välja imenud kõik mahlad, üks on aga kindel, iga olukorra taga on kuskil peidus õppimiskoht. Samuti leidub igale olukorrale lahendus, kuigi mõnikord me ei suuda seda lahendust hinges aktsepteerida. Oma mugavusstoonist välja astumine võib tunduda hirmutav ning isegi ebamõistlik, kuid arengud toimuvad alati seal, kus me oleme sunnitud tegema midagi teist moodi. Oluline on teada, et me ei ole oma olukorras üksi ning alati on võimalik leida kõrvale usaldusväärne kogemusnõustaja, kellega turvaliselt teekonnale asuda. Oluline on teha esimene samm, milleks on otsustamine. Mina otsustan.

Kogemuste kaubamaja

Kogemusnõustajaks õppimise protsessis sai mulle selgeks üks oluline asi. Kuna väljaõpe on sedavõrd mitmekülgne, siis on võimalik nõustada tegelikult palju laiematel teemadel kui seda on vaid oma põhiteema. Jah, minu põhiteema on vähk, kuid mul oli ka elu enne vähki ja jätkub ka peale seda. Samas vähidiagnoosiga saad sa üleöö ootamatult ja vastu oma vaba tahet ütlemata suure valikuga kogemuste kaubamaja omanikuks.

Minu Kogemuste kaubamaja peamised osakonnad on: Vähidiagnoos ja raviviga, koondamine ja töötu staatus, ettevõtjana läbipõlemine, depressioon ja lein. Seda nimekirja võiks veel jätkata kuid siis tunduks ju elu täitsa pekkis olevat, kuid tegelikult see nii ju ei ole. Elu ongi oma erinevate tahkudega üks imeline kogemus, täis õppimise ja arengukohti, avastamist, rõõmu ning energiat.

Minu kogemusnõustaja väljaõppe programm sisaldas:

  • Sissejuhatus kogemusnõustamisse
  • Nõustamise alused, nõustamiseetika
  • Nõustaja eneseteadlikkus, eneserefleksiooni alused
  • Isikliku taastumiskogemuse analüüs
  • Esmased nõustamisoskused ja tehnikad
  • Baasteadmised ja oskused kriisitöös
  • Baasteadmised ja oskused grupitöös
  • Täiendõpe: ,,Töö keeruliselt käituvate klientidega’’
    • Erinevate manipulatiivsete käitumis- ja suhtlemismustrite äratundmine ja nendele vastamine
    • Klientide motiveerimine
    • Nõustaja piiride teadvustamine ja rakendamine keeruliste kliendijuhtumite puhul
    • Enese kaitsmine keeruliste kliendijuhtumite puhul

Kogemusnõustamine on:

“Sarnase kogemusega inimeste vahel toimuv teadmiste- ja kogemuste vahetus ja/või nõustamine, mille käigus pakutakse kogemuslikku emotsionaalset-, sotsiaalset- ja/või praktilist tuge.” https://www.kogemuskoda.ee/info/ Kui soovid täpsemalt teada, millega kogemusnõustaja aitab, siis Kogemuskoja kodulehel on kõik kenasti kirjas. Millega ja kuidas kogemusnõustaja aitab?

Kohtume Kogemuskaare all, kirjuta mulle